Goran Bregović a sprawa polska

250px-Brega7-largeGoran Bregovic nie wystąpi w Oświęcimiu. Bezpośrednimi powodami odwołania wizyty są jego zachowanie i wypowiedzi po koncercie w Sewastopolu.

Wypowiedzi, które bezpośrednio przyczyniły się do odwołania koncertu, miały ponoć wpisywać się w prorosyjską retorykę. Pytanie, tylko czy oby na pewno tak było? Czy to wszystko to nie jest nadinterpretacja i używanie muzyki do celów politycznych? Czy w tym wszystkim nie doszukuje się drugiego dna i czy Goranowi nie chodziło o ludność, która niezależnie od mniejszości i narodowości ma prawo do słuchania jego muzyki niezależnie od tego czy to Sewastopol, Moskwa, Nowy Jork czy Oświęcim?

Tego nie wiemy. Nikt Gorana nie będzie tłumaczył, natomiast Kijów, teraz Oświęcim, a potem kolejne miasta, odwołują jego koncerty. Wszak, Goran zapytany o to, czy jego wypowiedzi nie zostaną odebrane jako skrajne na zachodzie Europy, odpowiedział, że nie dba o to.

Organizatorom Life Festival się nie dziwie. Dla nich ważniejsza od muzyków jest idea, jaka temu festiwalowi przyświeca –  idea pokoju. Sam koncert Gorana na terenach okupowanych przez Rosję już był zapaleniem żółtej lampki, a wypowiedzi człowieka, który miał być ambasadorem festiwalu w tym roku, słusznie przekreśliła jego przyjazd. Nawet jeżeli Goran nie miał niczego złego na myśli – lepiej na zimne dmuchać. 

Okolicznościowa piosenka. Do zagrania na gitarę. Na melodię Kalashnikov

Informacje o Człowiek, który zgubił słuchawki

Pewnego pięknego grudniowego wieczoru urodził się chłopiec.. Zrobił to prawdopodobnie bardzo niechętnie gdyż w odróżnieniu od zdecydowanej większości noworodków , nie krzyczał, nie ruszał się i nie oddychał. Zebrał on za to stosowne bęcki od lekarza. A wystarczyło tylko znaleźć mu odpowiednie słuchawki.. Niestety, przemoc kolejny raz wzięła górę nad dialogiem.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Goran Bregović a sprawa polska

  1. Pingback: Festival Review #2: Life Festival Oświęcim 2015 | Człowiek, który zgubił słuchawki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s