Nie przyjadę do Krakowa, czyli gra o gwiazdy

shutterstock_147700763Poniższy wpis może wydawać się mało atrakcyjny dla kogoś kto nie mieszka w Krakowie. To prawda, nie mniej sytuacja opisana poniżej, dotyczy rownież kilku innych miast. Dodam, że dla kogoś kto kocha muzykę prezentowaną na żywo poniższa kwestia, będzie ważna niezależnie od miejsca zamieszkania i tymczasowego pobytu.

Pamiętam jak przez ostatnie lata, w przypadku ogłaszania tras koncertowych wielkich artystów, pomijano nasz kraj. Wielu z nich kończyło swoje trasy europejskie w Berlinie lub Pradze. Argumentowano to tym, że w Polsce nie ma obiektów spełniających wymogi dotyczące frekwencji, akustyki, logistyki. #sorrytakimamyklimat

Trochę się zmieniło od tego czasu, powstał wielki festiwal, który otworzył oczy światowemu menegmentowi, zorganizowaliśmy kilka dużych światowych imprez okołosportowych i okazało się, że nie musimy już być koncertowym zaściankiem Europy.

Wielcy muzycy tego świata mogli jednak do naszego kraju przyjeżdżąć głównie latem, grając koncerty plenerowe na festiwalach, stadionach w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu czy… Rybniku. Kraków poza festiwalami firmowanymi przez Alterart oraz KBF również był konsekwentnie pomijany. Logicznym jest, że Brian Adams nie wystąpi na Hali Wisły, w Rotundzie, która kilka lat temu omal się nie zawaliła (pamiętny ewakuwany koncert Myslovitz), czy w Żaczku, gdzie scenę zasłaniają dwa filary (to by było całkiem śmieszne).

W kilka lat zmieniło się jednak sporo. Pomimo, moim zdaniem, słusznych protestów wybudowano dwa obiekty, które pewnie nie zarobią na swoje utrzymanie, ale skoro już są to moga pomieścić wszystkich fanów  danego artysty i dostarczyć im niezapomnianych wrażeń. Nie mniej, jak się okazuje nie jest problemem dla wielkiego artysty do Krakowa przyjechać, i pomimo istnienia nowych, wielkich obiektów, zagrać koncert. Chyba nigdy nie było takie problemu, ale był pretekst.

STARA ZAJEZDNIA

Zaczynam od tego miejsca, gdzie koncertów raczej zbyt wiele się nie odbywa. Miejsce ma jednak potencjał skoro sam Jack White będzie tam występował. Do tej pory odbyły się dwa koncerty (o których wiem). Opinie na ich temat były różne. Ciężko mi je zweryfikować, ale fakt, że coś tam się dzieje nie pozwala na pominięcie przy ewentualnych bookingach.

KRAKÓW ARENA

Teraz już wszyscy do Krakowa przyjechać mogą. Hala nie rentowana ale stoi i czeka na Rolling Stones’ów.

CENTRUM KONGRESOWE

Dwie wielkie sale pozwalające na organizacje gali i sporych eventów. Byłem tam ostatnio na koncercie (pewnie o tym napisze oddzielnie). Widać, że jeszcze sporo poprawek przed ekipą odpowiedzialną za oddanie budynku do użytku, ale miejsce ma wielki potencjał na „spokojne” koncerty.

KIJÓW

Do niedawna nic się tam nie odbywało poza festiwalami filmowymi. Okazuje się jednak, że można tam robić całkiem niezłe koncerty. Go for it!

FABRYKA

Fabryka zaryzykowała i zaczynają się tam naprawdę niezłe bookingi.

ROTUNDA

Póki się nie zawali, organizuje niezłe koncerty. W grudniu na przykład zagra tam Gogol Bordello

STUDIO

Zawsze starało się o dobry kalendarz. Mimo słabej akustyki zdarzyło mi się tam być na kilku naprawdę rewelacyjnych koncertach.

KWADRAT

Zawsze był mocno studencki. Taki jest i taki będzie. Nie mniej zdarzają się całkiem niezłe bookingi.

ŁAŹNIA NOWA

Trochę poza miastem (Nowa Huta chce niepodległości), ale Morrissey tam zagrał. Grało tam Guano Apes i wielu innych, którzy uchodzą za solidne marki.

FORTY

Trochę za małe miejsce na spory booking, ale imprezy djskie – czemu nie? Zdarzło im się już organizować rzeczy, które prowokowały u mnie sndrom „wow”.

FORUM

Unsound, Warp, Boiler Room. To kilka przykładów na to, że Forum może – jeśli chce.

Jest zatem gdzie organizować koncerty gwiazd zagranicznych. Jeżeli jeszce raz usłyszycie, że ktoś do Krakowa nie przyjedzie bo.. (tu wpisać każdy powód), to możecie protestować, narzekać i organizować wiece oburzonych. Jeżeli gra będzie wart świeczki to i jak się do takie marszu podłączę 😉

Reklamy

Informacje o Człowiek, który zgubił słuchawki

Pewnego pięknego grudniowego wieczoru urodził się chłopiec.. Zrobił to prawdopodobnie bardzo niechętnie gdyż w odróżnieniu od zdecydowanej większości noworodków , nie krzyczał, nie ruszał się i nie oddychał. Zebrał on za to stosowne bęcki od lekarza. A wystarczyło tylko znaleźć mu odpowiednie słuchawki.. Niestety, przemoc kolejny raz wzięła górę nad dialogiem.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s