Środki kultury zabiją kulturę

muzyczna-ignorantka-z-osmej-klasy-musically-oblivious-mo8g-mem-the-who-ikona-1-230x228Ostatnio na facebooku roi się od linku do nowego „utworu” człowieka o znanym nazwisku. Celowo nie użyję go ani razu w poniższym tekście, gdyż nie chcę przyłożyć się do wzrostu jego popularności. Czemu? Bowiem z muzyką jak ze wspomnieniami – pamiętamy to najwyraźniejsze. Niestety, nie ważne jakbyśmy się starali, zareagujemy nie tylko na piękno w czystej formie, ale również na masakrę – dno dna, kiłę i mogiłę.

Warto dzielić się wartościową muzyką z bliskimi, znajomymi, ludźmi którzy mogą wyciągnąć z tego, że usłyszą coś, czego nie znają. Kliknięcie kolejnej (i kolejnej) osoby w klip na youtube, ciekawemu artyście pozwoli zarobić parę groszy na tym co kocha i być może zmotywuje go do dalszego działania. Akcja reakcja – my dajemy propsy, artysta daje muzykę – koło się toczy.

Źle o nas jednak świadczy, kiedy rozsyłamy sobie linki do nowych produkcji podstarzałych muzyków, których pięć minut przypadało na połowę lat 90-tych. „Patrz ale beka”, „Polecam”, „Ale gówno”.. Nie istotne jak tagujemy wrzutę na fejsa z linkiem do youtuba. Istotne, że każdy nieświadomy zawartości przyczynia się do zwiększenia licznika wyświetleń, tym samym daje przyzwolenie przeciętności a nierzadko marności.

Skąd się wziął Gracjan Roztocki, Pikiej, czy zespół Weekend? Ano stąd, że ktoś ogląda ich nowe klipy – chociażby dla beki. Za tym idzie kasa i popularność, bowiem ci wszyscy „artyści” trafiają do telewizji, gazet, reklam. Mają znane ryje a z nich z kolei łatwo zrobić jest użytek w walce o widza, klienta, konsumenta.. Czy ktoś pomyślał przez moment wrzucając „nowy hit” jednego z żałosnych, że być może zabiera miejsce w szołbiznesie jednemu z artystów ambitnych, których obecność w mediach jest potrzebna dla rozwoju społeczeństwa?

Jeżeli dajesz przyzwolenie na takie praktyki to jesteś jednym z tych drani, którzy niszczą kulturę, bo ani to kabaret ani powaga. Zastanów się jak często odkrywasz i rozsyłasz do znajomych, coś zaskakująco dobrego, coś nad czym jeden człowiek, bądź nierzadko grupa ludzi pracowała tygodniami, a jak łatwo przychodzi Ci wysłanie dla ”beki” i ”śmieszków” daremnej produkcji i hitu internetu. Pal sześć, jeżeli Twoje odkrycie jest jednorazowe i zjawisko zostaje zapomniane po jednym klipie. Gorzej jednak, kiedy podmiotem jest autor hitów i bohater wielu skandali z plotkarskich magazynów. Chcesz to pokazać to ok, ale wcześniej „zabij to” – pokaż znajomym w trybie offline. Serial, bądź reality show wyślij ze źródła, gdzie nie ma liczników wyświetleń i słupków popularności.

Fryderyk Nietzsche, kiedyś ponoć powiedział: „Żyjemy w czasach, w których kulturze grozi, że zginie od środków kultury”. Bijcie na alarm. To się dzieje na waszych oczach.

Informacje o Człowiek, który zgubił słuchawki

Pewnego pięknego grudniowego wieczoru urodził się chłopiec.. Zrobił to prawdopodobnie bardzo niechętnie gdyż w odróżnieniu od zdecydowanej większości noworodków , nie krzyczał, nie ruszał się i nie oddychał. Zebrał on za to stosowne bęcki od lekarza. A wystarczyło tylko znaleźć mu odpowiednie słuchawki.. Niestety, przemoc kolejny raz wzięła górę nad dialogiem.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Środki kultury zabiją kulturę

  1. Pingback: Beka (Krytyka) z Poli Dwurnik | Człowiek, który zgubił słuchawki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s