WSZYSTKIE festiwale świata, czyli jak wydać pieniądze i umrzeć pod sceną

dieAleż ten czas leci. Ledwo rok się zaczął a już mamy połowę marca. Dwa tygodnie temu brodziliśmy po kostki w śniegu przeklinając wiecznie zaskoczonych drogowców. Potem pojawiło się piękne wiosenne słońce, zachęcające do uśmiechów do przypadkowo spotkanych dziewcząt. Oczywiście, aby hormony zbyt mocno nie buzowały, a zakochani nie prokreowali na parkowych ławkach musiał spaść śnieg, który już niebawem w obliczu ciepłych dni będzie topniał ochładzając wieczorną porę tym samym krzyżując plany względem krzyżowania. Zatem dobrze, że znowu mamy zimę. Nie przeszkadza ona jednak, aby zacząć myśleć o lecie oraz letnich festiwalach. Śledzę lineupy, zastanawiam się gdzie warto pojechać, a co można sobie w tym roku odpuścić. Biorąc pod uwagę, że bida w kraju, wszystko drogie [jak żyć panie premierze?], trzeba będzie wybrać czy Opener czy Pohoda. Może Sonar? Może tylko Off? Może zapomnieć o wszystkim i jechać gdzieś w egzotyczne festiwalowe wojaże? Jeżeli macie podobne dylematy i/lub zastanawialiście się ile potrzebujecie pieniędzy, aby jechać na WSZYSTKIE festiwale świata polecam lekturę poniższego tekstu. 

Poniżej znajdziecie listę 21 festiwali, na których w tym roku macie szanse być, jeżeli jesteście szefami wielkiej korporacji, waszym dziadkiem był Elvis, mamą była Emy, a ojcem    chrzestnym Steve Jobs. Na liście nie ma Glastonbury, bo już dawno wyprzedane. Nie ma również Roskilde, bo festiwal głupio się nazywa i wydaje mi się być przereklamowanym. Nie ma też festiwalu pieroga, chleba, karpia, wypieków tradycyjnych oraz wyboru miss zakładów przemysłu ziemniaczanego w Pile, bo obecność na tych festiwalach obowiązkowa jest sama przez się. Krótko mówiąc, przed wami lista 21 festiwali, których daty czasem są zbieżne, ale jako, że przyjmuję, iż jesteśmy obrzydliwie bogaci, i posiadamy również dwa helikoptery i pół Tupolewa, to odległość jest dla nas tylko pustym słowem.

Zapraszam na listę: gdzie bym Was zabrał gdybym miał pieniądze.

KWIECIEŃ

12-14.04.13 Coachella Valley Music & Arts Festival

Miasto: Coachella

Cena karnetu: ok. 400$ [1272 PLN]

Plusy: Bardzo mocny (jak co roku) lineup. W tym roku wystąpią tam między innymi: Red Hot Chilli Peppers, Franz Ferdinand, Blur, Moby. W sumie na dziś potwierdzonych jest 179 artystów i wydaje się, że jest to lista kompletna.
Minusy: Festiwal odbywa się w USA, co stanowi oczywisty wizowy problem.
Pozafestiwalowe atrakcje: Stany Zjednoczone!

MAJ

 

10-11.05.13 FreeForm Festival

Miasto: Warszawa

Cena karnetu: 170 PLN

Plusy: Największym atutem tego festiwalu jest to, że ma ciągłość gatunkową. Nikt na siłę nie próbuje z niego zrobić drugiego openera. Dodatkowo Soho Factory to ciekawa miejscówka. Lineup też jest atutem tegorocznej edycji. Wystąpi, bowiem Azealia Baks, Sebastian czy Apparat. Na tą chwilę potwierdzono 10 artystów.

Minusy: Soho Factory jest ciekawą miejscówką, ale zawsze gdy jestem tam na koncercie, to drżę o to czy ten postindustrialny budynek zostanie dobrze nagłośniony, albo czy się nie zawali.

Pozafestiwalowe atrakcje: Brak, bo niby co? Warszawa?

22-26.05.13 Primavera Sound

Miasto: Barcelona

Cena karnetu: 195 euro [803 PLN]

Plusy: Primavera, co roku otwiera ”sezon festiwalowy” w Europie. Kiedy w Polsce wieczory bywają jeszcze chłodne, w Barcelonie można zobaczyć ciekawych artystów z pogranicza alternatywy ciesząc się iberyjskim klimatem. W tym roku najciekawiej zapowiadają się koncerty Wu-Tang Clan, The Knife, Blur oraz Phoenix. Na tą porę w lineupie potwierdzono występy 127 wykonawców.

Minusy: Logistycznie, ciężko znaleźć jest w miarę tanie połączenie lotnicze z Polski do Barcelony w terminie festiwalu. Szlak jest przetarty, co skrupulatnie wykorzystają tani przewoźnicy.
Pozafestiwalowe atrakcje: Barcelona, Hiszpańskie wino, plaża, Katalonki

25-26.05.13 Orange Warsaw Festival
Miasto: Warszawa
Cena karnetu: 299 PLN
Plusy: Jest to chyba jedyny w Polsce festiwal, który odbywa się na stadionie. Ciekawostką jest, że lokalizacja jest wyjątkowo mobilna. Dwukrotnie festiwal odbywał się na stadionie Legii, a wcześniej w centrum Warszawy. Teraz przenosi się na Stadion Narodowy, co jest fajnym zjawiskiem.
Minusy: Podano dwóch artystów: Beyonce i Fatboy Slim, a to już 1/3 całości Line-upu. Wydałbym trzy stówy, gdyby ogłoszono tam naprawdę coś co wysadzi pół kraju z butów.

Pozafestiwalowe atrakcje: basen narodowy

30.05 – 01.06.13 Optimus Primavera Sound
Miasto: Porto
Cena karnetu: 125euro [515 PLN]
Plusy: Barcelońskiemu festiwalowi narodziła się siostrzyczka. Jest to pierwsza edycja, a jako, że w Portugalii jest kryzys, to ceny biletów nie są bardzo wygórowane. Wystąpią m.in.: Blur, Grizzly Bear, Nick Cave and the Bad Seeds czy James Blake. To tej pory ogłoszono 52 wykonawców.
Minusy: Brak bezpośrednich lotów do Porto, czy samej Portugalii. Jednak nie jest to rzecz nie do przejścia.

Pozafestiwalowe atrakcje: Wino Porto, miasto Porto, FC Porto

CZERWIEC

 

07-08.06.13 Selector Festival
Miasto: ?? (nieoficjalnie Warszawa)
Ceny karnetów: ??

Plusy: Do tej pory festiwal odbywał się w Krakowie. Niestety, miasto trochę wypięło się na imprezy kulturalne, gdyż nie ma pieniędzy. Decyzją AlterArtu, organizatora festiwalu zdecydowano się na zmianę lokalizacji. W listopadzie obiecano, że szczegóły będą opublikowane ”wkrótce”. Na razie cisza.
Minusy: W zasadzie nie wiadomo czego się spodziewać.
Pozafestiwalowe atrakcje:??

13-16.06.13 Sonar Festival
Miasto: Barcelona
Ceny karnetów: 175euro [721 PLN]
Plusy: Jest to niesamowity festiwal, chyba najlepszy na jakim w życiu byłem. Ogrom zjawisk jakie tam zachodzą jest nie do ogarnięcia, a elektroniczna wszechstronność tego eventu zachwyca. W tym roku na festiwalu wystąpią m.in.: Kraftwerk, Srillex, Poul Kalkbrenner oraz Pet Shot Boys. Na tą chwilę w lineupie znajduje się 66 potwierdzonych artystów.
Minusy: Brak, no może fakt, że natłok koncertowy (od 12 -6) męczy bardzo.
Pozafestiwalowe atrakcje: Bardziej liberalne prawo, Sangria, kuchnia katalońska

24- 29.06.12 Malta Festival

Miasto: Poznań

Cena karnetów: 198 PLN (koncert Kraftwerk)

Plusy:  Możliwość zobaczenia na naszej ziemi legendy niemieckiej elektroniki, a jak powszechnie wiadomo Kraftwerk często nie koncertuje.

Minusy: Za każdym razem, kiedy Poznań organizował ogólnopolską imprezę, PKP nie było poinformowane o zmożonym ruchu pasażerskim. To, co się działo na dworcu w Poznaniu można jedynie porównać do inwazji Kritersów.

Pozafestiwalowe atrakcje: Atrakcyjne miasto

LIPIEC

 

03-06.07.13 Open’er Festival

Miasto: Gdynia
Ceny karnetów: 470zł/550 PLN (bez pola namiotowego/z polem)

Plusy:  Opener jako największy festiwal w naszym kraju, co roku ściąga gwiazdy. Do tej pory potwierdzono 15 artystów, wśród których szczególną uwagę przykuwa Modest Mouse (pierwszy występ w Polsce), Editors, Blur czy Kendrick Lamar. Dodatkowo festiwal poszerza swoją działalność artystyczną, dzięki czemu w tamtym roku na festiwalu pojawiła się po raz pierwszy scena teatralna.

Minusy: Ceny karnetów, jak na nasze warunki są zbyt wysokie. Za takie pieniądze, można   z powodzeniem kupić bilet na zagraniczny festiwal (ceny dojazdu nie wliczam bo na Opener też trzeba dojechać).

Pozafestiwalowe atrakcje: morze i Trójmiasto

10-14.07.13 EXIT Festival

Miasto: Novi Sad

Ceny karnetów: 95 euro [391 PLN] + 25 euro kemping
Plusy: Dla wielu z nas Serbia jest wciąż egzotyczna i wyprawa na festiwal do tego kraju może być niezwykła przygodą.  Lineup festiwalu jednak, nie jest już tak bardzo egzotyczny. Wśród 14 potwierdzonych do tej pory artystów znaleźć możemy Bloc Party czy Snoop Dogg’a.
Minusy: Serbska publiczność bawi się hucznie i głośno, co niektórym może przeszkadzać. Gwarancją jest, że w czasie festiwalu przynajmniej raz zostaniecie przypadkowo oblani piwem.

Pozafestiwalowe atrakcje: Serbia i Bałkany, Rakija.. dużo rakiji.

11-13.07.13 Pohoda Festival
Miasto: Trencin
Ceny karnetów: 89 euro [367 PLN]

Plusy: Słowacki festiwal ma dryg do zapraszania artystów, którzy w ciągu kolejnych dwóch lat zostają okrzyknięci objawieniem uzyskując status gwiazd book’owanych przez największe festiwale. Z drugiej strony, spora część lineupu to artyści, którzy odcinają kupony od sławy. Nie mniej jednak Pohoda ma najbardziej zróżnicowany zestaw                    z wszystkich festiwali na których miałem przyjemność być. W tym roku spośród 64 artystów ogłoszonych do tej pory, o tej różnorodności stanowić będą: Bonobo, Django Django, SBTRKTczy The Smashing Pumpkins.

Minusy: Lotnisko położone jest daleko od miasta, co stanowi dość kłopotliwy dojazd. Polecam wybrać się samochodem.
Pozafestiwalowe atrakcje: Ciężko jest mówić o czymkolwiek, poza, bowiem na tym festiwalu znajduje się wszystko: od supermarketu po wesołe miasteczko. Nie trzeba nigdzie jechać, iść. Pełny festiwalowy relaks i wydawanie pieniędzy.

18-21.07.13 FIB Benicassim
Miasto: Benicassim
Ceny karnetów: 150 – 173 euro [618 –  712 PLN]

Plusy: Jako, że jestem fanem wszystkiego co ma związek z Hiszpanią, albo tego co w tym kraju się odbywa, muszę stwierdzić, że podobnie jest z tym festiwalem.

Minusy: Niestety, w tym roku lineup FIB nie powala. Póki, co nie ma w nim kogoś, kto by zwalał z nóg. The Killers? Arctic Monkeys? Dizzee Rascal? Sorry, ale nie. Będzie może lepiej, bo podano dopiero 40 artystów.
Pozafestiwalowe atrakcje: Morze, plaża i Hiszpanki opalające się topless.

18-21.07.13 Colours of Ostrava
Miasto: Ostrava
Ceny karnetów: 66 euro [275 PLN]

Plusy: Festiwal w Ostrawie zdecydowanie wygrywa w kategorii cena/jakość. Za stosunkowo niewielkie pieniądze oferuje całkiem niezły lineup, w którego skład wchodzą m.in.: Sigur Ros, Damien Rice czy Jamie Cullum. Do tej pory okłoszono 52 artystów.

Minusy: Niestety, czescy organizatorzy musieli się podlizać polskiej części publiczności          i zaprosili Marię Peszek i Annę Marię Jopek. Jasne, że można ominąć szerokim łukiem te koncerty, ale świadomości, że w cenie biletów jest część honorarium dla tych pań jest już ominąć się nie da.
Pozafestiwalowe atrakcje: Nie wiem czy tylko w Pradze, ale nasi południowi sąsiedzi mają bardzo liberalna politykę wobec narkotyków miękkich, tak, więc jeżeli ktoś lubi to bardzo proszę. Jeżeli nie to, czeskie piwo też jest dobrym argumentem, aby na Ostrawę pojechać.

19-21.07.13 MELT!
Miasto: Ferropolis
Ceny karnetów: 119 euro [491 PLN]

Plusy: Największym i corocznym plusem tego festiwalu jest niezwykle mocny lineup.          W tym roku wśród 89 ogłoszonych do tej pory artystów znaleźli się m.in.: The Knife, Local Natives, Archive czy James Blake.

Minusy: Szukanym na siłę minusem jest fakt, że mówią tam po Niemiecku. Obrzydliwy język.
Pozafestiwalowe atrakcje: Festiwal odbywa się nad jeziorem więc możliwe jest zachowanie świeżości.

26-28.07.13 Audioriver
Miasto: Płock
Ceny karnetów: 130 PLN

Plusy: Ponoć jest to największy typowo elektroniczny festiwal nad Wisłą. Ponoć, bo zdania są podzielone. Jego mocną stroną jest zawsze świeży i ciekawy lineup. W tym roku wśród 15 do tej pory podanych artystów znaleźli się już: Gus Gus, Netsky czy Lusine.

Minusy: Takie festiwale w naszym kraju niestety przyciągają dużo osób, które nie do końca rozumieją ducha festiwalowej zabawy. Nie wiem czy tak jest w tym przypadku, bo nigdy tam nie byłem, ale ludzie opowiadają..

Pozafestiwalowe atrakcje: Brak

SIERPIEŃ

01-03.08.13 Przystanek Woodstock
Miasto: Kostrzyn
Ceny karnetów: 0

Plusy: Największym atutem Przystanku, jest niesamowity i nigdzie indziej nie spotykany klimat. Otwartość i wspólna zabawa jest bezcenna. Plusem może być też lineup, który dla mnie jest totalnie bez znaczenia, bo od pewnego czasu na Woodstock nie jeżdżę dla zespołów. Ale żeby było konsekwentnie: Anthrax, Kaiser Chiefs, Ugly Kid Joe, to trójka z 27 ogłoszonych do tej pory artystów, jacy pojawią się na Przystanku Woodstock.

Minusy: Z wiekiem zauważa się ich coraz więcej. Denerwować może więc wieczna żebranina o szluga czy piwo, widok dzieciaków, które wyrwały się z domu bez opieki rodziców tankujące alkohole na potęgę, a także dość częste kradzieże.
Pozafestiwalowe atrakcje: Klimat oraz Akademia Sztuk Przepięknych i liczne warsztaty jakie towarzyszą woodstockowiczom przez cały tydzień.

02-04.08.13 Off Festival
Miasto: Katowice
Ceny karnetów: 150/190 PLN

Plusy: Off co roku sprowadza do Polski artystów, których ciężko zobaczyć na indywidualnych koncertach w tym kraju. Dodatkowo w dużej części są to artyści uznani przez niszowe portale i czasopisma opiniotwórcze. Wśród 14 potwierdzonych do tej pory artystów wymienić warto My Bloody Valentine, które w tym roku jest zdecydowanym headlinerem, The Walkmen, Deerhunter czy Metz.

Minusy: Pogoda. Jakoś tak mi się kojarzy deszczowo ten festiwal.
Pozafestiwalowe atrakcje: Katowice i Śląsk. Do niedawna znienawidzony, teraz cudowny.

05-11.08.13 Sziget
Miasto: Budapeszt
Ceny karnetów: 229 euro [943 PLN]

Plusy: Sziget daje niezwykłą szansę zgonu w czasie festiwalu. Tydzień pod namiotem, wśród tłumu, wrzasku i głośnej muzyki – wyzwanie dla hardkorowców. Warto to jednak przeżyć od początku do końca gdyż lineup, jak co roku jest niezwykle ciekawy                         i zróżnicowany. Wśród 36 artystów ogłoszonych do tej pory warto wymienić Blur, Editors, Bad Religion czy Chase & Status.

Minusy: Dla mnie minusem jest długość tego festiwalu. Tydzień to przesada, dla innych zbyt krótko.
Pozafestiwalowe atrakcje: Miasto Budapeszt, placki po węgiersku i Tokaj.

09-10.08.13 Live Festival
Miasto: Kraków
Ceny karnetów: 245/275 PLN

Plusy: Live Festival, co roku oferuje bardzo zróżnicowany lineup i ciężko jest w nim nie znaleźć czegoś ciekawego dla siebie. Do tej pory ogłoszono jedynie Florence and The Machine, ale z całą pewnością to nie koniec rewelacji.

Minusy: Średnia wieku na festiwalu powoduje, że czuję się staro.
Pozafestiwalowe atrakcje: Pewnie Kraków, ale ciężko mi to ocenić mieszkając w tym mieście – cudze chwalicie..

09-10.08.13 Nowa Muzyka
Miasto: Katowice
Ceny karnetów: 120/150 PLN

Plusy: To właśnie ten festiwal konkuruje z Audioriver o miano najlepszego elektronicznego festiwalu w naszym kraju. Co roku ciekawy lineup, oraz stosunkowo niska cena sprzyja podjęciu pozytywnej decyzji dotyczącej uczestnictwa w tejże imprezie. Do tej pory swój przyjazd potwierdziło 10 artystów, wśród których znajdują się Skream, LFO czy Moderat.

Minusy: Najczęstszym zarzutem pod adresem organizatorów jest zbyt częste powtarzanie artystów – ulubieńców.
Pozafestiwalowe atrakcje: Znowu Katowice. Nowe Muzeum Śląskie.

09-10.08.13 Unknown Festival
Miasto: Rovinj
Ceny karnetów: 89 euro [367 PLN]

Plusy: Znowu Bałkany, tym razem Chorwacja. Podejrzewam, że dzikość tego festiwalu jest tak samo nie do ogarnięcia jak w przypadku Exit Festival. Różnica pomiędzy tymi dwoma festiwalami stanowi jednak lineup. W przypadku Unknown postawiono na brzmienia elektroniczne. Pośród 29 do tej pory ogłoszonych artystów wymienić warto Julio Bashmore, Four Tet czy Totally Enormous Extinct Dinosaurs.

Minusy: Nie wiadomo gdzie to do cholery jest!
Pozafestiwalowe atrakcje: Pewnie pośród festiwalowego tłumu będzie można spotkać mordy znane z Boiler Room. Nie wiem jeszcze, w jakim stopniu, ale na pewno są oni za ten festiwal współodpowiedzialni.

Czas na krótkie podsumowanie. Aby kupić same bilety na opisane powyżej festiwale trzeba wydać 8819 złotych. Ta liczba z cała pewnością przekroczyłaby 9000, ponieważ nie wiadomo ile będą kosztować bilety na Selector. Nie wliczam dojazdów, wyżywienia i innych kosztów, jakie pojawiają się przy festiwalach. Przyjmę, że średnio sięgają one równowartości kupionego karnetu. Zatem.. około 18.000 złotych potrzeba, aby umrzeć z muzycznego wycieńczenia na jednym z festiwali. Uważacie, że taka śmierć jest godna tych pieniędzy to piątka! Gra jest warta świeczki, więc pora szukać biorcy organów. Jakbyście potrzebowali nerkę, płuco albo używane sprzęgło do tico to dzwońcie.

Informacje o Człowiek, który zgubił słuchawki

Pewnego pięknego grudniowego wieczoru urodził się chłopiec.. Zrobił to prawdopodobnie bardzo niechętnie gdyż w odróżnieniu od zdecydowanej większości noworodków , nie krzyczał, nie ruszał się i nie oddychał. Zebrał on za to stosowne bęcki od lekarza. A wystarczyło tylko znaleźć mu odpowiednie słuchawki.. Niestety, przemoc kolejny raz wzięła górę nad dialogiem.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s